sahibinde.com.tr haber 21 Şubat 2017

sahibinde.com.tr haber
Tapuda yeni dönemin başlamasıyla birlikte vergi indiriminden online işlem seçeneğine, vergi indiriminden KDV istisnasına kadar farklı uygulamalarda değişikliğe gidildi.

Maliye tarafından hazırlanan ve tapularla ilgili yetki alınmasına ilişkin yasa değişikliğini içeren teklif, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunuldu. İnşaat sektörünün yüzünü güldüren yenilikler, yabancıya yapılacak konut satışlarının da artmasını sağlayacak. Bu düzenlemeler sayesinde Maliye, tapu harçlarında farklılığa gidebilmek için yetki almayı başardı. Yabancıya yapılacak konut ve işyeri satışında da KDV istisnası devreye alındı.

Damga Vergisi Oranında İndirim

İnşaat sektörünün önemli maliyet kalemleri arasında yer alan dam vergisi oranında indirime gidildi. Hem mükellefi hem de konut edinmek isteyen yatırımcıyı ilgilendiren süreç, önemli bir yükün ortadan kalkmasını sağlayacak. Zaten ev yatırımının altına giren vatandaşın masraflarının azaltılmasına yönelik her türlü aksiyon beğeni toplarken, tapu harcı oranlarında yaşanan değişiklikler de avantajların artmasını sağladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, tapu harcıyla ilgili yetki alınmasının ardından oranlarda da değişikliğe gidilmeyeceğinin müjdesini verdi. Yabancıya konut satışı konusunda sektöre verilen destek geçen yılın en çok düşüş yaşanan kategorisinde de hedeflerin gerçekleşmesi yönünde avantaj sağlayacak. Gelir Vergisi Kanunu Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildikten sonra yapılan düzenleme kapsamında Bakanlar Kurulu,

  • Tapu harcı oranını,
  • Gayrimenkullerin türlerini,
  • Gayrimenkullerin büyüklükleri, bulunduğu yer ve vergi değerleri itibarıyla birlikte bir katına kadar artırma ve onda birine kadar indirmeye de yetkili olacak.
İlginizi çekebilir  Aqua Mall’un Açılışına Özel Gripin ve Mustafa Ceceli Konserlerini Kaçırmayın!

Tapuda yapılan işlemler esnasında emlak vergisi değerlerini olumsuz olarak etkileyecek hatalı bildirimler, düşük bedel üzerinden gerçekleştirilen harç ödemeleri ve beyan edilen devir bedelinin gerçeği yansıtmaması durumunda devredene de devralana da harcın %25’i oranında vergi cezası kesilecek.

Eksin Beyana Sıkı Denetim Geliyor

Vatandaşı her anlamda rahatlatan Maliye Bakanlığı tüm bu avantajlı süreçlerin yanı sıra yeni denetimlere de başlıyor. Konut alım satımlarının gerçek değeri üzerinden yapılmaması durumunda yapılan denetimlerle belirlenen farklılıklar; hayata geçirilmesi için çalışmaların devam ettiği yazılım sayesinde de gerçekleştirilecek.

Kayıt dışıyla mücadele eylem planı kapsamında yürütülen çalışmalarda inşaatın başlamasından sonuna kadar tüm maliyet süreçleri de belirlenecek model üzerinden takip edilecek. İnşaatta kullanılan malzeme ve çimentonun tüm aşamalarının takip edilmesiyle birlikte gerçek değerler her zaman devlet kayıtlarıyla sabit olacak.

Herhangi bir konutun alış ve satış fiyatı farkı enflasyon rakamına endekslenecek. Aradaki rakamın çok yüksek olması halinde fark için vergi talep edilecek. Uygulamaya alınan yeniliklere rağmen kaçak yola başvuran kişi veya kurumlar ciddi yükümlülükler altına sokulacak.

"Tapuda Hayata Geçirilen Düzenlemeler Herkesi Yüzünü Güldürecek" haberi hakkında varsa görüş ve önerilerinizi aşağıda yer alan okuyucu yorumları kısmında bizlerle ve tüm okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.